Başkan'ın Mesajı

Kuzey Kıbrıs ve Türkiye


Merhaba,

Ülkemiz her şeyden önce bir ada. Ada oluşu zaten ilgi çekicidir. İstanbul'a gidiyorsunuz “bir adalara gidelim mi” diyorsunuz. Ege'de siniz “adalara gidelim mi” dersiniz. Yani ada olmak bir cazibedir. Çünkü ada olduğu zaman bir rahatlık vardır, bir huzur vardır, bir deşarj vardır. Dinlenme ve deniz vardır. Akla gelen kum ve istirahattir. Ada oluşu zaten en büyük cezbedici olay. Tabi Türk insanı açısından baktığımızda burada da TL geçerli. Bunun yanı sıra Avrupa da bulunan her türlü dövizde geçerlidir. Kimlikle gelebiliyorsunuz, Türkçe konuşulması ve günlük Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen 30 uçak inip, 30 uçak kalkması Kuzey Kıbrıs'ı başlı başına Türkiye için bir tatil adası yapmakta. Bir de deniz yolumuz var.

Her ne kadar ambargolar altında olsak da bizim için bir sıkıntı yok. Türk ve Müslüman oluşumuz çok önemli. Türkiye ile kültürümüz örtüşüyor. İnanç turizmi açısında baktığımızda çok zenginlikleri bulunmakta. Hristiyanlık ve Müslümanlık adına birçok bölgemiz mevcut.

Doğu Akdeniz de en gotik eserler burada. Kum ve temiz denizimiz farklı. Dağlardaki kalelerimiz… Örneğin Girne de 5 dk. da şehrin her yerine gidebilirsiniz. İster yüksekte yemek yersiniz, isterseniz de deniz seviyesinde antik limana inebilirsiniz.

Antalya da yapılan otellerden sonra Kıbrıs da oteller yapılmaya başlandı. Bu deneyim sayesinde otellerimiz turizme çok uygundur.

Yiyecek olarak hellim peynirimiz başlı başına bir yemek olarak görüyoruz. Yeri patatesimiz İngiltere kraliçesinin mutfağından eksik olmaz. Bunun yanı sıra etimiz güzeldir. Çünkü hayvanlar ovadadır.

Türkiye’den yılda 1 milyon kişi gelir, elbette bu artırılabilir. Tanıtım bu noktada çok önemli. 1,5 milyar dolar ithalat var, 1,350 si Türkiye’den gelmekte. Bakir ve keşfedilmemiş doğamız var. 9 üniversite 65 bin öğrenci. Eğitim adası. 50 bin Türkiye’den geliyor.

Orhan TOLUN
KITSAB Yönetim Kurulu Başkanı